| KanekiMalai a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu imobilizatorul la un vw bora 1.6, nu mai porneste motorul, ce este de facut?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Immo off e cea ma ieftina si rapida varianta.
Costul este undeva la 100-200 de lei, depinde, cu putin noroc, o poti face si mai ieftin.
Alta varianta ar fi sa faci o cheie la reprezentanta (undeva la 200 de euro).
Sau sa inlocuiesti cip-ul, ceasurile de bord si ecu-ul, undeva la 100€ piesele plus 25-50 de euro manopera.
Dar, in prim plan ar trebui sa incerci cu cheia de rezerva, desigur, asta daca ai una, in caz contrar, ai variantele de mai sus.

| BroSafarii a răspuns:

Cheia ar putea fi motivul... Cipul cheii este citit/ interogat, daca codul este unul corect atunci va da comanda de pornire la ECU și de acolo la pompa de benzină. Dacă ai o cheie de rezervă, încearcă cu aia. Dacă nu, verifică bateriile, contactele și chipul de la cheie. Altă soluție nu văd... Decât să mergi cu ea la un electrician.

| Vasluetare a răspuns:

Arunca-l si ia-ti altul.