| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Am si eu o problema cu un golf 4. Mi se blocheaza frana de mana pe roata stanga spate ce pot sa ii fac? Daca trag de ea din interior de cateva ori e posibil sa isi revina?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un mecanic priceput iti va spune ce trebuie sa faci, ca asta-i domeniul lor, trebuie vazut in primul rand, ti-au spus deja colegii de mai jos ca nu e de joaca cu asta (nu stii cand ai nevoie de frana de mana si masina o ia la vale!). Iar problema in sine ti s-a spus ca poate sa fie de la cablurile franei de mana sau de la etrier.
Oricum ar fi necesita verificare si reparatie in service, recomand un service autorizat nu nea costel din spatele blocurilor.
Etrierul se schimba sau se repara, exista kituri dedicate pentru reparatie si te ajunge mai putin costul.
Cablul (cablurile) de frana se inlocuiesc, de obicei acestea pe adica originale dar nici asa nu costa foarte mult la modelul tau.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu te juca cu franele, nici "macar" cu ceea de mana!
Du-l la un service!

| Daniel323 a răspuns:

Problema poate fi de la etrier 80% sau de la cablu 20%.
Eu am inlocuit un etrier de curand pentru aceeasi problema.

| costiceacristian200 a răspuns:

Du-l la un service!