| Postelnicu_Georgel_Cristian_1996 a întrebat:

Salut, am si eu o problema la un motor de bicicleta de 80cc l-am luat nou, am mers circa 200km si s-a oprit, nu am mai vrut sa porneasca. Precizez am schimbat bujia, aprinderea, bobina de inductie, ambielajul, segmenti, cilindrul, carburatorul si nici un semn imi arunca admisia in filtru de aer, oare ce poate avea? Va rog ajutor.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu faci un service la un motor, online, du-te la un mecanic

| Trioda a răspuns:

Este in 2 sau 4 timpi?
Daca este in 4 timpi, poate fi vorba de reclajul incorect al supapelor, sau valabil la ambele tipuri, o deplasare a senzorului de aprindere, in sensul ca da scanteia prea devreme..deci cauta antai acel zenzor de aprindere, vezi daca este deplasat, cazut etc.
La motor in 2 timpi,unele au o supapa instalata sub carburator,numita ''muzicuta'' deoarece daca sufli in ea, scoate sunete precum o muzicuta. poate a fost uitata afara la montare, sau are deranjate lamelele, de fapt supapele care inchid aerul la sensul invers al pistonului, sa nu fie impins inapoi in carburator etc..insa nu stiu daca motorul tau are asa ceva.
Succes!

| Postelnicu_Georgel_Cristian_1996 explică (pentru Trioda):

Nu are muzica este motor in 2 timpi numai cele de pocket au muzicute