| Gandalfstyle33 a întrebat:

Salut, am și eu o problema la un Opel astra g coupe Bertone. Mi s-a spus ca bobina e problema și am cumpărat una noua, dar tot degeaba, am desfăcut și bujiile sa vedem dacă fac scânteie și am încercat amândouă bobinele dar se pare ca un piston nu funcționează, am schimbat între ele și bujiile dar tot degeaba. Se pare ca firele sunt rupte înăuntru și nu știu care e firul rupt ce nu face legătura. Ce trebuie făcut? Sa vorbesc cu un electrician sau ce sa fac. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa începi cu tipul motorului. Ai fise la bujii, sau bobina vine deasupra lor? Cine si in ce bază ți-a spus ca ar fi bobina de vina? S-a facut un test? Ce coduri de eroare au rezultat?
Fara aceste răspunsuri, greu sa îți dea cineva o soluție.
Daca problema e de aprindere, da, este treaba de electrician.

| Gandalfstyle33 explică (pentru regis):

Bujiile fac scânteie, dar un piston nu merge, am încercat cu amândouă bobine, și am schimbat între ele bujiile și un piston tot nu merge.

| regis a răspuns (pentru Gandalfstyle33):

Bujia se uda? Pe vremea daciilor se zicea ca daca nu pornește, ori nu benzineste, ori nu scânteieste. Daca ai scânteie dar nu merge, înseamnă ca nu vine benzina. Deci posibil sa fie dus injectorul.

| Konstantin_LA_1991 a răspuns:

Intra pe Facebook pe grupul mecanicilor, acolo vei gasi răspunsul la întrebarea ta deoarece sunt multi mecanici in grup