| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu un audi a4 1997 1.8 benzina 125cp as dori sa știu de ce se aude un fluierat asa ca un zumzet de le motor intre1000-1200 de turnați. după ce il turez nu se mai aude.
Va rog sa ma ajutați

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil e una din fuliile/rolele de la motor, poate chiar vreo curea slabita.
Daca e vorba de cureaua de accesorii, nu e foarte grav, dar e bine sa schimbi ce e nevoie (minim cureaua).
Daca e de la cureaua de distributie (cureaua sau intinzatorul, ori vreo rola), nu e de joaca, ca daca se rupe, strici motorul.

| UsernameSamsung a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand sta la relanti se aude o curea ca si cum sar freca