| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o problema care ma preseaza happy. Am un Peugeot 206 CC Benzina si am o problema la el cu plecarea. Cand plec cu el daca il turez pana la 1500 turatii are un balbait si se aude un sunet ciudat pe la motor ca si cum ar fi o tabla cate o data un sunet ca si cum ai lovi cu ciocanul un fier, stie cineva din ce cauza? Daca il turez peste 1500 pleaca no stress... Ma gandeam ca sa fie de la planetara dar nu stiu, am fost cu el la mecanic a zis ca e un senzor de accelaratie, l-a resetat dar tot face. Multumesc.

1 răspuns:
| teoooGT1993 a răspuns:

Ai un injector care nu "scuipa" benzina cum trebuie in capul pistonului la turatii mici. Este posibil ca si bujia sa-ti faca figuri sau poate sa fie sondele Llambda de la galerie si de la catalizator. In principiu trebuie sa functioneze intr-un cerc imaginar astea cand apesi acceleratia. Du-te cu masina la un service si baga masina pe tester! Sau cauta un mecanic experiemntat si el iti explica sunetul! Succes!