| Hanțig_ClaudYu_1999 a întrebat:

Am si eu un VW Golf 4. Nu stiu daca stiti,, dar unele Golf-uri vin din fabrica cu boxe doar in usile din fata. Exact ca la al meu. Am cumparat de pe internet 2 boxe (Pioneer TS-A6911) de 330w MAX, si leam pus in masina. Dar e o problema. Am conectat bine boxele la casetofon,( 2fire la o boxa(+si-) in fiecare port al mufei. Problema e ca, se aude doar vocea..bass-ul deloc. ce sa fac? Mentionez ca am umblat putin prin setarile casetofonului, si cand ii dau sa se auda ambele boxe din spate(astea pioneer) se aud ambele fara bass, cand ii dau doar una singura se aude perfect(voce+bass). Cand dau ambele se aude doar vocea si basul deloc. care ar fi problema.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Vezi ca ai reglaj si pentru bass, dal la maxim (sa fie 7 la bass), daca nici asa nu se aude si basul, asta e deoarece boxele sunt mai puternice decat ar trebui.
Sa explic, boxele au 90w rms, de ambele au 180w rms, in timp ce player-ul tau scoate undeva la 20w rms pe un canal, ceea ce desigur, e insuficient pentru acele boxe.
Asadar daca vrei bass, ai nevoie de un amplificator pentru cele doua boxe din spate.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai probabil ai gresit conexiunile, si le-ai pus ceva de genul in serie, de aia se 'anuleaza' una pe cealalta. Desfa din nou firele, si asigura-te ca porneste + si - din mufa corect, si ajunge + si - (fara sa le inversezi), la difuzor.

| Hanțig_ClaudYu_1999 explică:

Problema e ca prima data cand am pus boxele de 330W(una), au mers perfect! BASS+VOCE. dupa ceva vreme a trebuit sa iau bornele de pe masina jos, si de atunci nu s-au auzit cum trebuie. am verificat si la casetofon reglajele alea, bass+7..toate alea. sunt Max. dar tot asa se aud. fara bass..inainte mergeau perfect tot cu acest casetofon. care sa fie problema?

| Hanțig_ClaudYu_1999 explică:

Oare sa nu primeasca de ajuns curent la boxa? Precizez ca bateria nu prea e buna. si. porneste si greu.

| Hanțig_ClaudYu_1999 explică:

Apropo! Nu stiti cui iar trebuie scaune de vw golf 4? Nu sunt rupte! Ofer tot setul.