| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Salut am o problema cu boxele din spate de la masina (Fiat punto 1.2). Pur si simplu nu se aud, doar cele din fata merg. Am umblat pe la setari la casetofon dar pot sa reglez doar boxele din fata (care sa se auda mai tare sau mai incet). M-am uitat putin si la boxe in spate si sunt conectate ambele si nu au nici un fir rupt sau dezlipit ( Nu am verificat tot firul de la casetofon pana la boxe doar mufa care intra in boxa).
Ce problema ar putea avea?

9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Fire intrerupte la usa, finalii la aparat.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru baru):

Daca dau masca de la usa jos, ajung la fire? si cum ar trebui sa imi dau seama care sunt firele care merg la boxele din spate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scoate casetofonul, si verifica mufa pentru difuzoare. Ideal ar fi sa ai un multimetru (aparat de masura) cu care sa verifici continuitatea firelor; vezi daca de la mufa pana la difuzor e bun firul, sau e intrerupt.
Daca firele sunt bune, s-ar putea sa fie din casetofon. Ori din setari, ori e defect...

| IoNuTzZz1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar putea fii si boxele arse? Cum as putea sa verific asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Cam slabe sanse sa se fi ars ambele deodata.
Ca sa verifici daca sunt arse, scoti mufa lor din casetofon, apoi mergi in spate la difuzoare, cu o baterie de 1.5v si un fir. Pui firul pe fundul bateriei si pe contactul de - al difuzorului, apoi atingi cu celalalt contact al bateriei borna de + a difuzorului.
Daca difuzorul scoate un sunet (un pacanit), inseamna ca nu e ars.
Cand verifici asta atingi doar cu + de mai multe ori, nu il tii pus. Ar trebui sa pacane de fiecare data cand atingi.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa incerc sa vad daca nu sunt arse. Firul de la boxe il gasesc sub masca de la usa? Sa il verific si ala sa nu cum sa fie intrerupt.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Daca boxele sunt in portiere, da.
Ca sa nu mai desfaci fetele de usi, poti incerca sa faci testul cu bateria direct de la mufa din spatele casetofonului.
Uite aici schema cu firele pentru difuzoare http://4.bp.blogspot.com/......00/555.JPG
Pe tine te intereseaza firele roz si verzi. Foloseste 2 bucati de sarma care intra in mufa in dreptul acelor fire (cate o culoare pe rand), si ar trebui sa pacane cate o boxa, cand pui bateria.
Cel cu o dunga neagra e minusul.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu la boxele de la portiere ma refer, la cele din spate, dar am auzit de la cineva ca firul de la boxele din spate trece prin portiere (Nu am prea inteles cum vine asta ). Pe unde trece firul de la boxele din spate, ca sa il verific sa nu fie intrerupt?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Desfa direct de la difuzoare, si verifici prin contactele lor, cu aparatul de masura; Vizual degeaba le verifici, ele se rup in interior, sub izolatie.