| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Am spirala ruptă la volan Opel h.
Că sa schimb cimul trebuie neapărat să corespunda tot codul?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu cum arata spirala ce zici,dar pe undeva are un modul electronic. Faci rost de alta spirala pui modulul de la dpirala ta la asta bun, pui la loc, ai terminat lucrarea,fara sa programezi ceva.
Daca modulul este lipit, desfaci,lipesti pui la loc.

Depinde de masina, la unele poti pune si folosite,doar reprogramezi, la alte masini trebuie modul nou.
Dar daca deja tu ai modulul tau, ramone doar sa reusesti sa il pui la spirala buna, dupa nu trebuie facut nimic.

Deconecteaza bateria si lasa masina o zi, sau o noapte sa se dreneze tot curentu de prin piesele electronice, sa nu te trezesti dupa cu lumini aprinse la bord, in special Airbag.

| Oaleleeeee a răspuns:

In primul rand, o sa trebuiasca activate comenzile, cu o diagnoza dedicata opel, pe modulul CIM. O sa ai nevoie de codul de securitate al masinii (popular numit Car Pass).

Am cautat pe internet iar se poate cumpara spirala doar,
https://www.opeldezmembrari.ro/......irbag.html

Nu baga in seama anuntul, ai pe site numerele alea de telefon poti suna sa ii intrebi ce si cum, nu cred ca trebuie sa corespunda codul ala, daca e de la acceasi masina piesa aia de care ai nevoie tu, tot ce vezi ca am scris mai sus cu chestia aia "de sus de tot in (primul rand)" e gasita pe un forum ceva....nu ma pricep.

Tu suna si obtine informatii,doar asa la misto,si daca merge, sau poti sa te duci la o asta de dezmembrari auto si iti fac un semn pe ea in caz ca nu merge sa ai garantie, gen nu merge ti-o schimba sau iti da banii inapoi, de pe un site e mai complicat sa ii dai retur inapoi sa primesti banii sau sa iti vina alta piesa, eu doar as suna sa ma asigur cu codul ala desi cred ca nu conteaza sa bata fiecare piesa are codul ei unic cred.