| Abalfabetu112 a întrebat:

Salut! Am um Yamaha rieju 125cc motor exact ca pe ybr 125 sau xt 125.
Nu am scânteie deloc si i-am cumpărat cdi, nimic, bobina de inductie e buna ca am verificat-o cu multimetru iar azi am desfăcut magnetoul si are 12 bobine si 11 dintre ele cred ca cele de încărcare sunt ca si cum s-ar fi topit cuprul, nu stiu cum sa ma exprim iar daca poate cineva sa-mi spună cum ar trebui sa arate un magnetou perfect funcțional mi-ar fi foarte de folos. (cand dau la automat mi se aprinde farul) a da si bujia am schimbat-o.

1 răspuns:
| GopnikulBogdan a răspuns:

Dacă o singură bobină este arsă nu o să ai scânteie și va trebui să schimbi tot magnetoul sau să îl rebobinezi la un centru specializat.