| Abalfabetu112 a întrebat:

Salut, am un yamaha rieju rs2 matrix 125cc 4 t, fix acelasi motor de pe xt 125 si ybr125.
In timpul mersului dupa o frână sănătoasă pe spate fără ambreiaj nu a mai vrut sa porneasca, am încercat in viteza, nimic, am ajuns acasa, i-am desfăcut bujia care era toată uda si cu zgură pe ea, am curățat-o si i-am dat foc, am pus o la loc, nimic, iau bujia jos sa verific scânteia, scânteie 0 nimic, odata a dat o singură scânteie, am schimbat cdi, verificat bobina si magnetoul, toate bune, pun totul pe motor si incerc sa-l pornesc, la fel si in viteza cat si la electromotor, nimic.
Nu stiu ce sa-i mai fac, am verificat tot, nu știu de alta siguranta doar de aia de pe + care e perfecta. Ajutați-ma va rog.

2 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Salut
Eu zic sa ii schimbi bujia daca inca nu ai schimbat-o. Daca nici așa nu pornește e rău de tot, și eu am aceeași problemă la un ATV, i-am schimbat bujia, bateria, am curățat carburatorul, filtru de aer și nimic, nici măcar împins. Singura soluție ce rămâne e sa o duci la un service bun, asta voi face și eu zilele astea că nu e nici recomandat sa umbli la "motoare" daca nu știi ce faci și nu ești din domeniu.

| Abalfabetu112 explică (pentru Alverto):

Daca i găsești problema sa mi spui, sper sa nu fie ceva complicat