| SKRILLEXLOOGOo a întrebat:

Salut, am un alfa Romeo 156 2.0 twin spark, iar la turatie mare daca stau pe loc si o accelerez pana la 5-6 mii de ture, scoate fum albastru mult, la relanti si pana la 3-4 mii nu scoate fum deloc. Oare de la ce sa fie? 160000 km an 2001

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

La asemenea turatie, este normal sa scoata fun. Nu este bine sa.l turezi asa de tare.

| Simpatic a răspuns:

Daca nu ai cumparat tu masina de noua i-ati gandul ca ar avea 160.000 km din 2001winking
Pe de alta parte ti-au raspuns deja colegii de la ce poate fi fumul albastru.
Mergi cu ea la service.

| darrio2007 a răspuns:

De ce o turezi? Ca sa te simti bine?

| alex495 a răspuns:

Fum albastru iti mananca ulei. O garnitura arsa pe undeva

| Daniel323 a răspuns:

Fumul albastru este de la ulei ars.
Pot fi segmentii uzati sau ghidurile de supape.
Trebuie sa faci un test de compresie ca sa stii exact ce ai de facut.
Poti sa ai surpriza sa ai probleme doar pe un cilindru. Bujiile sunt curate toate sau ai una neagra si murdara de ulei?

Răspuns utilizator avertizat