| RrobByy a întrebat:

Am un atv 110cc si scoate mult fum albastru cand il accelerez si cateodata la relanti. Din ce cauza poate fi? Din reglajul carburatorului sau or fi segmentii dusi?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cand uleiul ajunge in camera de ardere. Fumul este albastrui si poate mirosi a ulei.
Cauzele pot fi: segmenti uzati, garnituri, semeringuri uzate la supape, ghidajele de la supape uzate, si/sau motor uzat si uleiul este aspirat.

Ca defectiune, poate fi inselator, cateodata atv-ul trage mai bine, datorita arderii uleiului care arde ceva mai bine combinat cu benzina decat benzina pura.

Daca este fum albastrui doar la pornire pot fi: segmentii pe terminate dar inca functionali. Ca si remediu poate fi: segmentare, schimbare semeringuri supape sau ghidaje!

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Mananca ulei, are motorul praf.

Răspuns utilizator avertizat