| RrobByy a întrebat:

Am un atv 110cc si scoate mult fum albastru cand il accelerez si cateodata la relanti. Din ce cauza poate fi? Din reglajul carburatorului sau or fi segmentii uzati?

Răspuns Câştigător
| aLeXsNs a răspuns:

Este si de la carburator. Ca daca scoate fum albastru este de la benzina. Si sunt si segmenti uzati. Se poate ca tu nu i-ai facut schimbul de ulei. Funda? daca mai ai si alte intrebari anunta-ma

| RrobByy explică (pentru aLeXsNs):

Salut! La atv nu i-am schimbat segmentii si a inceput sa scoata mai putin fum da tot scoate.fum albastru. Se intampla ceva daca merg asa cu el fara sa ii segmentez motorul?/

| aLeXsNs a răspuns (pentru RrobByy):

Daca scoate fum albastru. Inseamna ca consuma ulei, si daca simnti ca nu mai trage cum tragea, sunt segmenti, Si daca mergi cu el nesegmentat ti-se poate duce cilindru si este scump.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare.

Cand uleiul ajunge in camera de ardere. Fumul este albastrui si poate mirosi a ulei.
Cauzele pot fi: segmenti uzati, garnituri, semeringuri uzate la supape, ghidajele de la supape uzate, si/sau motor uzat si uleiul este aspirat.

Ca defectiune, poate fi inselator, cateodata atv-ul trage mai bine, datorita arderii uleiului care arde ceva mai bine combinat cu benzina decat benzina pura.

Daca este fum albastrui doar la pornire pot fi: segmentii pe terminate dar inca functionali. Ca si remediu poate fi: segmentare, schimbare semeringuri supape sau ghidaje!

| 0rlando a răspuns:

Exact ce a spus FurtunaDiesel.
Schimbă-i segmenții și încearcă nu să nu mai supraturezi motorul după reparație, altfel se vor uza iar.

| KaPy2 a răspuns:

Daca ii pui ulei in benzina iai pus prea mult sau s-a uzat pompa de ulei baga prea mult, cand tii atv la relanteu nu mai arde asa de bine uleiu si tu cand turezi ii vine prea mult ulei de ars si scoate fum albastru, funda?

| XtremeX a răspuns:

Mananca ulei zic eu

| RrobByy explică (pentru XtremeX):

Asa e consuma mult ulei si ce sa ii fac?

| aLeXsNs a răspuns (pentru RrobByy):

Daca consuma ulei. daca are injectie, poate fi injectia. daca nu are, inseamna ca sunt segmenti si pistonu dus.