| sskrillex96 a întrebat:

Am un Audi a4b6 2002. Si nu baga aer rece. O sa incerc sa pun intrebarea care ma nelamureste cat mai explicit.
Recent am schimbat niste piese la masina si umbland pe acolo am vazut ca pe Compresorul de aer este un fir si care in apropierea lui are o mufa care era crapata. Am deconectat acea mufa care venea de la compresor, (era rupta de tot) asa ca am taiat firele sa le leg direct. Numai ca firele care probabil veneau de la panoul de ac din bordul masinii aveau doua fire, iar compesorul 1 singur fir. Nu am stiut ce sa fac si le-am lasat asa.
Intrebarea este ce face acel fir care duce la compresor?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Acel fir cupleaza si decupleaza ambreiajul electromagnetic al compresorului.
In primul rand trebuia sa verifci cu un tester daca ai presiune la freon.

| sskrillex96 explică (pentru Digikey):

La asta ma gandeam si eu. Dar de ce pe compresor am gasit un singur fir, iar mufa aceea avea 2 fire?

| Digikey a răspuns (pentru sskrillex96):

Doar de un fir ar nevoie, vine 12 V atunci cand trebuie sa porneasca.

| sskrillex96 explică (pentru Digikey):

Am vazut acum tot pe net ca sunt compresoare cu 1 fir, si unele cu 2 fire. Dar in mufa aia care care vine de la clima din bord vine 2 fire, si unul nu e legat nicaieri

| Digikey a răspuns (pentru sskrillex96):

Ar trebui sa fie usor de identificat firul care era conectat.

| sskrillex96 explică (pentru Digikey):

O sa ma uit maine mai atent sa vad cum ar fi trebuit sa fie. Nu am stiut pana acum de ce nu baga rece, dar e clar daca firul care cupleaza compresorul era rupt de ce nu mergea

6 răspunsuri:
| sskrillex96 explică:

Daca nu stii sa raspunzi la ce am intrebat, vezi de treaba ta. E vorba de un marât de fir care teoretic daca il leg cum trebuie, rezolv problema. Si daca cineva stie sa imi raspunda, asa nu mai e nevoie sa ma duc la mecanic pentru un lucru marunt.