| sskrillex96 a întrebat:

Am un Audi a4b6 pe care l-am cumparat de vreo 5 luni, in momentul acela avea placutele de frana pe fata aproape noi. Dupa tot acest timp cand m-am uitat la placute, la roata din dreapta (față) sunt aproape uzate de tot si trebuiesc aproape schimbate, in schimb pe stanga s-au mai uzat foarte putin.
Care ar fi cauza?
(Acum ca stau sa ma gandesc mai bine, atunci cand franam mai tare, simteam ca masina nu prea are control si tinde sa isi piarda oarecum directia)

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Posibil sa fie de la etrierul de pe partea dreapta fata, daca ar fi etrierul care ramane blocat si cauciucul se uzeaza neuniform, deci trebuie mai repede bagata in service si remediata problema, etrierele au kituri de reparatie, apoi schimbi placutele fata stanga+dreapta si verifici anvelopa pe acea parte sa nu fie foarte uzata.
Cum iti dai seama daca este etrierul si ai jante de aliaj, pai mergi 5 minute cu masina fara sa franezi brusc si mult, apoi tragi undeva pe dreapta si pui mana pe janta din stanga, apoi pe cea din dreapta, daca una din jante este mult mai calda decat cealalata inseamna ca acolo este localizata problema si acolo etrierul ramane blocat!

| darrio2007 a răspuns:

Verificare sistem de franare si chiar geometrie.

| mihai69 a răspuns:

Dacă mașina nu are control când frânezi puternic, înseamnă că e posibil să ai o mare problemă cu tot sistemul de frânare, nu doar cu acel etrier. În mod normal, ar trebui să acționeze sistemele de siguranță (ABS și ESP) și să te ajute la asta. Ar mai fi o posibilitate (în afară de cele mai sus menționate) - discul de frânare pe acea roată să fie uzat neuniform / zgâriat etc.
Oricum, o verificare amănunțită (inclusiv pe calculator) la un service serios se impune destul de urgent.