| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am un Audi A4B7 din anul 2008, motor 2.0 TDI 140 de cai. Timp de vreo săptămâna și ceva am tot simțit trepidații ale motorului in timpul mersului și uneori mașina pornea greu chiar dacă afara nu era foarte frig. Astăzi am întâmpinat o problema, aceea fiind că mașina nu mai vrea sa pornească. Bateria este foarte buna, e schimbată recent, m-am mai uitat pe internet și am vazut ca ar putea fi o problema la pompa de motorina, deoarece nu se aude ca și cum ar trage motorina când încerc sa o pornesc, pare ca nu funcționează. Întrebarea mea este dacă exista vreo posibilitate sa o pornesc pentru a o duce la service și cam cât m-ar costa pompa de combustibil plus manopera. Am vazut ca mulți spun ca o poți schimba și singur acasa însă eu nu sunt ferm convins ca asta e problema și nu as vrea sa mă avânt in a da verdicte când poate alta este problema, mai bine merg la un service și vad băieții de acolo care este problema. Important e acum sa vad cum o duc pana acolo. Dacă mă puteți ajuta cu un sfat ar fi de mare ajutor, mulțumesc!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu porneste, zici tu ca nu ar avea motorina, nu ar baga pompa. Dar electromotorul invirte? Cind dai la cheie motorul este invirtit, ori nu face nimic?
Pt ca daca atunci cand dai la cheie si nimic nu se intampla, nu poti spune ca nu-i vine motorina.
Asta inseamna ca nu invirte electromotorul, deci problema ar putea fi de la baterie, de la ele tromotor sau de la altenrnator.

Zic de la altenator, pentru ca ai spus ai baterie recent noua, dar inainte s-a pui baterioa asta noua, ai verificat alternatoru daca functioneaza bine?
Degeaba pui tu baterie noua daca altenratorul nu o mai incarca, bateria o fi noua dar n-are curent, tocmai pentru ca nu are cine o incarca.

Totdeauna inainte dea schimba o baterie, trebuie sa verifici si alternatorul, altfel risti sa omori si bateria noua, daca alternatorul este defect.

Deci spune exact ce se intampla cand dai la cheie.

| Andrei4k33 explică (pentru relian):

Electromotorul învârte, se aude când dau la cheie ca învârte, nu este problema acolo, când am schimbat bateria eram in service și băieții au spus ca electromotorul nu are probleme.

| Frank51 a răspuns:

E automată(DSG)?

ON-topic, dacă pornește o duci așa, dacă nu platformă, care să fie altă variantă?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu personal as pune masina pe platforma. Poate e doar pompa si o poti repara si singur sau e ceva mai grav. Nu merita riscul pentru o tractare pana la un service.