| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am un BMW cu motor M54 (în 6 cilindrii), iar pe viitor as vrea... Un pic mai multă putere.

Teoretic as avea următoarele variante: ca multe alte mașini cu această motorizare din Romania, as putea opta la conversie turbo și motor decomprimat (cu placă decompresie). Știu că este complicată o astfel de operațiune, însă adevărata problemă este cum ai putea trece ITP cu așa ceva? Nu prea are cum sa mai iasă la emisii

Cealaltă variantă ar fi să trec la un M54 mai mare (de ex 3.0) dar la fel, nu știu cum să trec ITP când vine vorba de serii motor.

Care ar fi varianta mai viabilă?

PS - va rog, fără răspunsuri de genul "da la ce-ți trebuie ție mai multă putere"

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Poti face swamp de motor si treci pe al RAR pentru omologare, eu stiu ca asta e procedura.
Nu stiu exact la motorul tau dar chiar si la un aspirat se poate aduce un surplus de putere schimband anumite interne, umbland la admisie, chip tuning, evacuare etc, fara sa faci conversie la turbo, evident castigul e mult mai mic.
Daca esti unul care se gandeste sa puna turbo dar sa nu umble la sistemul de franare, volant si ambreiaj custom pentru putere mai mare, racire etc atunci nu e de tine asta.
Nu stiu insa de ce te complici, strangi bani vinzi masina actuala si iti iei una cu motor mai mare daca vrei tot aspirat sau una turbo! succes