| MaR1uS a întrebat:

Salut. Am un BMW E60 2007 cu clima pe doua zone și în partea șoferului baga aer cald iar în partea pasagerului dreapta baga aer rece. Care ar fi problema sau unde pot găsi clapeta ce comută temperatura pe partea dreaptă? Mulțumesc.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

În general, problema poate fi cauzată de o defecțiune a clapetei de comutare a temperaturii, care controlează direcția fluxului de aer cald sau rece în interiorul mașinii. Această clapetă poate fi localizată în panoul de control al climatizării sau în sistemul de ventilație al mașinii. Este posibil să fie necesar să îndepărtați panoul de control sau să accesați sistemul de ventilație pentru a accesa clapeta.

Dacă aveți dificultăți în a găsi clapeta sau în a determina cauza problemelor, vă recomandăm să contactați un mecanic auto calificat pentru a diagnostica și a remedia problema. Este important să rețineți că sistemele de climatizare sunt complexe și pot necesita o reparație specializată