| neconectat99 a întrebat:

Salut, am un Chevrolet cruze 1.6 124 cp din 2011. Catalizatorul infundat si trebuie anulat. Afecta sonda lambda 1 din fata lui, pe scurt o ardea si nu citea bine. Consumul era undeva la 9 +. Vreau sa stiu daca dupa anularea lui va afecta in vreun fel consumul sau sa scoata zgomot, fum nașpa. Stiu problema cu rar ul, oricum la ultimul ipt ca si cum n-as fi avut catalizator.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Catalizator infundat nu prea exista. Poate topit.
Eu zic sa mergi la un mecanic decent, sa vada ce i-ar trebui masinii, pentru a-si recupera parametrii normali.
Altfel vei avea martor motor aprins + consum marit, chiar si dupa anularea catalizatorului.
Poate ai nevoie de o revizuire a chiulasei, nu de anulat componente importante (si scumpe).
Stii ca din catalizatorul ala, mecanicul poate scoate ~1000 de lei doar din materia scoasa? De aia se arunca toti ciupercarii sa le anuleze.

| neconectat99 explică (pentru neconectat99):

Ma gandesc ca in rau n-are cum sa fie ca deja masina se chinuie fiind ala infundat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru neconectat99):

Ala din poza e mai degraba un DPF de diesel, decat un catalizator.
Dar daca asa arata catalizatorul tau, o noapte in solutie + o curatare cu presiune l-ar face ca nou.
Anularea e cea mai proasta solutie, oricum. Iar sonda tot va trebui sa o inlocuiesti, daca da valori aiurea. Sau poate ca da valori aiurea din cauza unei probleme de amestec, ce provine de la clapeta de aer, injectoare, EGR sau compresie.
Sau chiar si de la distributie, daca ai mers la vreun nene care le face la carioca, cu o eroare de 2-3 dinti din oficiu.

| neconectat99 explică:

Are si gpl*