| Iacob_Marius-Gabriel_1995 a întrebat:

Am un fiat punto 1.8 16V.o am de cateva saptamani.dar de azi am observat ca nu mai trege cum tragea cand am cumparat o. ...adica in ce sens cand o accelerez turatia motorului creste dar viteza nu mai e aceeasi ca inainte si cateodata moare motorul asa singur ..doar cand dau cu spatele sau sunt in prima viteza.straight face aveti idee sa fie cumva ambreiajul?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca creste turatia in viteza, fara sa creasca si viteza, patineaza ambreajul, trebuie inlocuit cel putin discul.
Cealalta problema nu are legatura cu discul, mai studiaza problema. Ar putea fi bujiile depreciate, clapeta de aer, un senzor de turatie sau altceva.

| Serban_Albu_1994 a răspuns:

Daca nu trage bine e posibil sa fie mult praf in filtrul de aer.Desfa-l,curata-l,si vezi cum se comporta. Daca asta nu rezolva problema, atunci turbine e pe duca.Consumabilele cand le-ai schimbat ultima data?