| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Salut, am cumparat recent un Volkswagen polo 6n anul 2001, motorizare 1.4 MPI 60 cai putere cutie de viteze automata. Am cumparat-o de 5 zile dar, doar azi am reusit sa o conduc la drum lung pentru ca doar acuma am reusit sa ii scot numere rosii. Problema este urmatoarea: Mi se pare ca exista ceva probleme la motor, intra repede in modul sport cand accelerez la maxim dar parca nu beneficiez de toata puterea motorului. Mai am un fiat punto 1.2 anul 2002 tot de 60 de cai putere (cutie manuala) si simt ca trage mai bine ca si polo cand accelerez la maxim.
Cand accelerez la maxim si intra in modul sport se tureaza pana la 5000 de rotatii pe minut dar cum spuneam, nu mi se pare ca beneficiez de toata puterea motorului.
Un prieten de-al meu spunea ca masinile cu, cutie automata sunt putin mai puturoase la accelerari avantajul este doar ca schimba viteza mai repede.
Ce probleme ar putea avea motorul? Inteleg faptul ca are o putere mica (doar 60 cai putere ) dar nu se compara cu fiatul la accelerari.
ROG RASPUNSURI SERIOASE!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai totusi vorbim de 1.4 mpi de 60 cp vechi de 15 ani.

avand in vedere ca oricum polo e mai greu decat punto si mai are si cutie automata care mai ingreuneaza masina si schimba si vitezele mai lenes decat manual. Mai e si o cutie cu tehnologie de acum 15 ani...

| IoNuTzZz1997 explică (pentru suntserios):

Dar cand intra in modul sport si urca de la 2000 de ture pana la 5000 tot nu simt puterea, inteleg ca atunci cand schimba viteza de mai lenesa, dar la accelerare puternica ar trebui sa traga motorul. Nu stiu ce sa spun probabil ca o fii ea mai lenesa si trebuie sa treaca ceva timp sa ma acomodez cu ea.

| Kristien69zCazzo1Metru a răspuns:

Pai poate fi murdar turboul si plus ii automata(nu trage asa tare)

| IoNuTzZz1997 explică (pentru Kristien69zCazzo1Metru):

Este MPI adica benzinar, nu are turbo happy