| SebiMihai40 a întrebat:

Salut.Am un ford fiesta 1.3 benzina si are o problema, intrerupe cand accelerez mai brusc.Am schimbat bobina, bujiile dar tot intrerupe.Ieri a plouat si a trebuit sa plec undeva si intrerupea foarte rau si eram nevoit sa accelerez foarte usor pentru a evita intreruperile, dar dupa ce s-a incalzit motorul numarul intreruperilor a scazut.Tin sa reamintesc ca intrerupe cand accelerez mai mult(aproape la podea si nu e subturata).Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Verifica-i sonda lambda.

| onasis1961 a răspuns:

Vezi fişele. Dacă dau la masă dacă deschizi capota pe întuneric zici că e orgă de lumini, sau filtru de aer şi cel de benzină trebuisc schimbate.Altă cauză benzină mai de proastă calitate.

| SebiMihai40 explică (pentru onasis1961):

Fisele mai am sa le schimb, filtrele sunt schimbate, benzina e buna.M-a disperat...

| Rolandgl a răspuns:

Ca si onasis1961..fisele ti-au mai ramas de schimbat.

| Ionut_Marius_Mihai_1990 a răspuns:

Scuze de deranj.am si eu acelasi model de masina cu acceiasi problema.tu ai rezolvat o? daca da, imi poti spune ce a avut? nici eu nu i pot da de cap.multumesc

| SebiMihai40 explică (pentru Ionut_Marius_Mihai_1990):

Trebuie schimbata partea electrica....incepi cu bobina de inductie sau uita-te pe intuneric la fise si vei vedea daca fura curent(se ved niste luminite si daca accelerezi apar si flame)...

| Ionut_Marius_Mihai_1990 a răspuns (pentru SebiMihai40):

Multumesc mult.o sa tin cont de asta.la tine s-a rezolvat problema dupa ce ai facut asta?

| SebiMihai40 explică (pentru Ionut_Marius_Mihai_1990):

Scuze de intarziere.Mai face, dar extrem de rar si atunci cand e subturata.