| alexutzu3000 a întrebat:

Salut.Am un ford focus 2 adus din Italia si radioul masinii prinde doar posturile din Italia..cum pot sa fac sa prinda frecventele romanesti?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E cam imposibil să prindă posturile din Italia, doar dacă nu le „prinde" online (ceea ce mă îndoiesc); pe FM nu se poate recepționa un post de radio în cel mai fericit caz mai departe de 65 de km depărtare de antena emițătorului.
Rescanează banda FM ca să memorezi posturile locale.

| alexutzu3000 explică (pentru mihai69):

Cand dau sa caute sare peste frecventele romanesti si scaneaza nonstop.

| mihai69 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Cum adică „sare peste frecventele romanesti"?!? poți fi puțin mai explicit?

| alexutzu3000 explică (pentru mihai69):

Ii dau la scanare si nu gaseste niciun post romanesc..in schimb daca dau pe o oarecare cifra de pe radio imi canta alte radiouri

| mihai69 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Foarte ciudat. Fă acord manual și memorează ce posturi îți plac ție, nu prea ai altă soluție.
Ai aici manualul radiourilor de pe FORD: https://www.clubford.ro/documente/manuale/Focus/Audio%20guide.pdf
Vezi ce tip ai tu, și ar trebui să reușești.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O fi codat pe Italia happy

| darrio2007 a răspuns:

Dă-i cautare la posturi. Va prinde si posturile romanesti.

| antimulte a răspuns:

Cum adica prinde doar posturile din Italia, inca le mai prinde? Ma indoiesc. In cel mai bun caz le are memorate si trebuie sa dai scanare sa vezi ce posturi prinzi in zona ta. Dai pe 1 de ex si apoi dai scanare pana prinde ceva, pentru memorare tii apasat cifra pe care vrei sa il memoreze. Parca asa era, am vandut masina.