| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am un ford focus 2010 diesel 110k 1, 6 tdi si am o problema cu el, de ceva timp imi da in nas in a 2 a si respectiv a 3 a,am mers la totii mecanici pe care ii cunosc si nu stiu nici ei de la ce ar putea fi... aveti vreo idee sau un sfat ceva, cum as putea sa rezolv problema asta, a da si pe testăr dă tot ca este ok?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Testeru nu e bun, trebuie demontata cutia de viteze si examinata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ford cu emblema TDI? Voma aia se petrecea in 1999, s-a maturizat Fordul intre timp, nu se mai joaca cu repetentii. Tu ai TDCI acolo, in primul rand. TDI sunt niste chestii vechi si aiurea. N-ai vrea asa ceva.
Datul in nas mai ales la accelerare pe la 1500-2500 l-am avut si eu la Ford, era de la EGR murdar, care nu se mai inchidea bine, si scapa boost pe acolo. L-am curatat si fugea ca atunci cand era tanara.
Mai poate fi senzorul MAP, senzorul vibrochen ori regulatorul de presiune de pe pompa de inalte/furtunasul de vacuum spart.
Ai nevoie de un mecanic de Ford. La noi e plin de idioti care stiu doar 3-4 operatii simple la Logan si Golf 4/5, cand le duci o masina mai din secolul asta, se uita ca prostii la ea, si incep sa scoata perle pe gura, apoi sa faca prostii.
Nu te du in orice baraca, daca ai Ford. Cauta mecanici de Ford.
Pe www.clubford.ro https://www.facebook.com/groups/1752973811583166/ si https://www.facebook.com/groups/1055909141177626/ gasesti recomandari de mecanici seriosi, sau chiar sugestii pentru a rezolva singur problema.