| anonim_4396 a întrebat:

Am un golf 4 1.4 BCA si fac 300 km cu 100 lei si cred ca consuma multicel. Se poate sa fie din cauza bujiilor?(masina a fost adusa din Germania acum 2 ani si am schimbat doar distributie ulei si filtre si bujiile nu cred ca au fost schimbate) In bord nu am nicio eroare.
Motorul porneste la prima cheie la rece si la cald si nu simt o lipsa de putere. In acesti 2 ani nu mi-a facut nicio problema.
Orice parere e bine venita de la cunoscatori. happy

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pretul benzinei e putin sub 5 lei/litrul.
Deci, cu 100 de lei ai 20l de benzina. Din asta reiese un consum de 6. 6litri/100km. E un consum mediu normal. Chiar si extraurban e destul de bun, desi ar trebui sa fie cu 1l mai mic.
Urban e normal orice consum pana pe la 11-12l.
Asta e consumul 'standard' pentru benzinarele de clasa medie, cu capacitate cilindrica 1.3-1.6l.

| Sofer a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca pot sa scot mai putin dar traseul meu cam 10 km sa zic ii merg numai cu a 3 a fiind drum in rampa si in unele curbe mai reduc la 50 kmh si turatia scade la 1500 sa zicem si accelerez incet pana urca la 60 avand 2000 rpm. Oare sa influenteze mersul putin subturat la consum? Ca in rest merg destul de turat maxim 3000 si in depasiri pana la 4000 dar exclus mersul in 4000 ca de 2 3 ori pe saptamana ii dau pana in 4000.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

6.6% la mers cu a 3-a e foarte bun.
Daca mergi la drum intins cu masina aia, o sa ai in jur de 5%, daca mergi asa intre 80 si 120, cu treapta a 5-a.
Daca ai conduce o masina cu computer de bord, ai vedea ca in momentul in care folosesti primele trepte, consumul e mare. Turatia e un reper pe jumatate fals, in ceea ce priveste consumul.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Si sincer la ce te astepti?
E un consum mai mult decat normal pentru motorul ala, poate chiar prea mic.

Răspuns utilizator avertizat
| DryIce a răspuns:

Pai benzina 1.4 mananca cat un diesel 1.9. Sincer e bun consumul pentru o benzinara. Cat vine 5.5/6% nu? vezi ce mananca 1.6 benzina, si 8%. Sau 2.0 benzina, 14%. Daca nu iti place consumul si vrei sa scazi la 3.5% ia un diesel 1.6. Da la 1.6 tdi daca o calci mananca mai mult decat 1.9 tdi, dar daca mergi normal sta consumul la 3.5% in a cincea la 110km/h.