| LRS a întrebat:

Am un golf 4 1.9 TDI ALH 90 CP si vreau sa il fac sa sune putin mai bine, chiar daca in momentul de fata turbina se aude cand schimb vitezele(stranutatul ala de turbina sa zic asa, insa nu foarte tare si nu tot timpul si nici nu stiu din ce cauza se aude) dar sa fie in acelasi timp sa nu "bata la urechi" sa zic asa daca ma opreste politia. Am citit pe forumuri ca as putea sa fac un straight pipe dar sa pastrez catalizatorul si in felul asta as putea sa mai si trec ITP-ul cu masina. Intrebarea mea fiind de fapt ar fi o imbunatatire cat de cat la sunet daca as face straight pipe dar sa tin catalizatorul ( da, stiu ca deja asta nu mai inseamna straight pipe dar intelegeti voi la ce ma refer). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Aditu94 a răspuns:

Straight pipe nu afecteaza cu nimic catalizatorul, chestia aia se monteaza la partea de admisie si este o supapa, in momentul cand o accelerezi ssi schimbi vitezele se aude acel fasait. poti a il montezi fara probleme..catalizatorul este pe partea de evacuare, nu are nici o legatura cu aceasta chestie..si ca sa fi linistit...verifica jocul axului turbinei sa nu ai vreo problema..in general cand fluiera e cam pe duca..succes