| Luciztx a întrebat:

Salut, am un golf 4 din 2001 stie cineva ce problema electronica are? Cand se aprind becurile din interior când nu si câteodată se deschide ventilatia singură si merge aerul condiționat fara sa il pornesc

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema e ca e un VW. Nu ca are 21 de ani.
Desfa panoul de comanda al climei si curata mufele, verifica butonul de AC sa nu fie in scurt.
Verifica si eventual inlocuieste contactele de la usi. De fapt nu retin daca are contacte aditionale, sau e contactul incorporat in yala. Daca e incorporat in yala, da-i foc, ca nu gasesti niciodata yale (broaste) ok pentru generatia aia de VWagin.
Dupa ce termini mini revizia asta, pune un VCDS si vezi ce erori ai pe modulul de confort si eventual HVAC.
Sau renunta la cazan din prima, ca niciodata nu va fi masina, dar mereu vei baga bani.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mașină de 21 de ani, i se strică partea electrică? Noooo, așa ceva…

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Dacă mai pune odată întrebarea ai de gând sa răspunzi iar?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru trophin):

Depinde

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Bravo tie

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Știi ca ți-ai făcut norma.
Ca un Gabor ce de amenzi laughing

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru trophin):

Și te deranjează?

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ca dai amenzi? Da. Restul nu

| saftaiiustin a răspuns:

Contact imperfect la siguranta (piciorus oxidat, cleme slabite...), mufe?
Bateria e pe duca.
Variatia de tensiune in bec, poate ai becuri de 5W si au inertia mica, pune-ti leduri.
Verifica ca tensiunea sa nu scada sub 14V cand motorul este cald sau daca are peste 12, 5 cand motorul este rece.
In cel mai rau caz Circuitul de comanda.

Cat despre aerul conditionat, poate sa-to faca vreun scurt undeva si de aia porneste.

Du-te la un electrician ca poate sa fie orice.