| DanteDMC a întrebat:

Salutări tuturor! Am și eu o problemă cu aerul condiționat la mașina mea. Este vorba despre un Seat Toledo 1.6 16V din 2003, iar conpresorul de AC pornește și se oprește din când în când. Câteodată nu mai pornește deloc, câteodată funcționează normal. Mentionez că am freon în instalație și pornesc ventilatoarele când activez AC-ul.
Știe cineva din ce cauză ar fi această problemă? Eu bănuiesc că ar fi seniorul de presiune de pe conductă. Acum aș vrea să vă citesc și părerile voastre.
Mulțumesc pentru ajutor!

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Compresorul este antrenat de cureaua de accesorii. Are un fel de ambreiaj care cupleaza atunci cand tu pornesti clima, si decupleaza atunci cand o opresti. S-ar putea ca acel mini-ambreiaj sa fie stricat, sau din cauza ca e vechi sa fie intrerupt un fir, si sa porneasca cand vrea. La service iti zice diagnostic in 5 minute.

| Adrian5575 a răspuns:

Senzor de presiune defect sau freon insuficient sau prea mult. Degeaba ai gramajul corect (500-550g sau cat intra) daca nu ai presiunea corespunzatoare, adica 7-8 bari. Acel senzor citeste presiunea in bari, nu gramajul.

| DanteDMC explică (pentru Adrian5575):

Dacă scot senzorul de presiune pierd freonul din instalație?

| Adrian5575 a răspuns (pentru DanteDMC):

Nu pierzi freonul. Sub senzor are o supapa care retine freonul, in caz ca vrei sa demontezi senzorul.

| DanteDMC explică (pentru Adrian5575):

Voi încerca mâine cu un alt senzor de pe o altă mașină care știu că funcționează. Mersi pentru sfaturi.

| DanteDMC explică (pentru Adrian5575):

Am încercat cu un alt senzor și de data aceasta nu mai pornesc nici ventilatoarele.

| DanteDMC explică:

Am uitat să menționez că mașina are aer conditionat automat nu manual în caz că vă ajută cu ceva.