| Dextăr21 a întrebat:

Am un golf 4 din 2003. Problema e in felul urmator. De ce cand pornesc masina nu imi pornesc si ventilatoarele acelea doua? Stiti voi de care zic alea din fata masini cand ridici capota in sus sunt cele doua ventilatoare mari aproape de faruri pe acolo, iar cand pun contactul si pornesc masina pur si simplu nu se invarte nici unul, aer cald si rece merg in masina perfect fara probleme cand pornesc climatizarea, doar cele doua refuza sa porneasca odata cu masina, de ce credeti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Stai linistit, alea pornesc cand trebuie. Daca nu ai nici o problema, adica ceva lumini aprinse la bord, daca temp la apa este ok, nu ai de ce sa iti faci griji.Ventilatoarele alea pornesc cand temp motorului depaseste o anumita temp.Sau daca dai drumul la AC, atunci pornesc sigur, poti verifica asta. Porneste masina, lasa asa cateva minute, apoi da drumul la AC si o sa vezi ca pleaca ventilatoarele.

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Pentru ca proiectantul asa a decis.Pleaca doar cand este nevoie, in niciun caz cand pornesti tu masina in anotimpul rece.

| darrio2007 a răspuns:

Alea pornesc cand motorul este supraincalzit. Mai ales vara.