| Mercore a întrebat:

Salut,
Am un Golf 5 2.0 TDI din 2005. Acum 2 zile m-a lasat motoru, s-a dus chiuloasa. Azi am fost am cumparat alta chiuloasa. Trebuie sa-mi mai schimbe si distributia. Intrebarea mea este: Merita sa pastrez masina in continuare? Am inteles ca cele cu motor 2.0 au probleme la motor. Ma tem sa nu patesc in viitoru apropiat inca o data... Ma costa o gramada de bani reparatia...

Răspuns Câştigător
| Nimeni10 a răspuns:

Așa ar trebui, in mod normal nu ar mai trebui, ai grija de ea ai sa speram ca nu cei mai avea probleme.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care distributiesa schimbi? Pao daca ai deja choiloasa despre ce distributie vorbsti? Daca merita? Ai bagat deja bani in ea, crezi ca o poti vinde sa scoti toti banii? Daca iti place pastreazo, daca nu-ti place si stii ca scoti banii vindeo.Dar crezi ca alta nu o sa aiba probleme? Masinile nu au probleme la motoare, problemele oamenii le fac, deci orice masina nou din fabrica si care este intretinuta corespunzaor nu are cum sa aiba probleme.Asa ce auzi vai motoarele alea is praf laughing pai frate daca erau praf nu le mai fabricau aia, nu le mai vindeau. Oamenii sunt aia care fac motoarele, masinile praf, nu vin masinile din fabrica praf.Deci cand vrei sa spui ceva, sa faci o afirmatie despre 2 motoare sau 2 masini, ar fi trebuie sa le ai tu noi, sa le conduci la fel si sa le intretii la fel, de abia dupa vii sa spui da e praf.Pana una alta toti care isi dau cu presupusu se bazeaza numa pe junghouri pe rable de masini,care au fost distruse de unia si vandute apoi altora. Daca tu repari motoru ala, deci ma refer la motor, pui piese originale si noi, atunci ce ai reparat nu o sa se mai strice. Poate aparea probleme la altceva la transmisie la pompa la ce o mai fi, la suspensii, probabio si alea sunt varza.

| Mercore explică (pentru relian):

Nu am zis eu ca au probleme, am zis ce am auzit, ce am citit de pe internet si cu toate astea, tot 2.0 mi-am luat, pentru ca mi-a placut cand am vazut-o. Sa imi scot banii pe ea? Niciodata... As iesi cu mult pe minus daca ar fi sa o dau...

| alina2k18 a răspuns:

Incep sa ii cada cam toate...
In locu tau nu as mai pastra-o, fa si tu socoteala daca ii tot cad asa, ba una, ba alta, la cat ajungi lunar /anual, merita?
Plus disconfortul, stressul, nervii...
Macar vinde-o acum dupa ce o faci, cat e okaywinking ca daca in 3luni iar cade ceva, iar bani, nu cred ca iti va conveniwinking

| Mercore explică (pentru alina2k18):

Deci, masina am luat-o acum 3 saptamani si acum am vazut ca mi-am cam luat teapa. Cand am vazut cum era chiloasa aia a ei, nu mi-a venit sa cred, era improvizata. Surubul ala dintr-o parte (nu stiu cum se numeste, nu ma pricep la mecanica) era sudat de vreo doua ori, plus ca nu era cel original, era facut... Acum am pus una, care are totu original pe ea...

| Nimeni10 a răspuns (pentru Mercore):

Tu cand ti-ai cumparat masina nu ai dus-o la un mecanic?

| Mercore explică (pentru Nimeni10):

Am vrut sa merg, da era sambata dupa masa... Tocmai ce am luat masina din service si e totul in regula.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Mercore):

Asta e ai avut ghinion, presupun ca stiai ca motoarele de 2.0 tdi trebuie mai multa atentie.

| Mercore explică (pentru Nimeni10):

Auzisem ceva... Și acum că am pus-o la punct, sper că nu o să mai am probleme de genu nu? Cel puțin în viitoru apropiat...

| Nimeni10 a răspuns (pentru Mercore):

Așa ar trebui, in mod normal nu ar mai trebui, ai grija de ea ai sa speram ca nu cei mai avea probleme.

| Nimeni10 a răspuns:

O faci de la a la z si nu cred o ca o sa mai ai probleme, crezi ca dacă îți cumperi alta o sa meargă fără sa nu bagi bani in ea, cine știe ce bombe pe roti găsești.
In rest tu știi ce faci.