| IonutMRn2552 a întrebat:

Salut,am un golf 5. De la un timp de vreme in timp ce merg in jur de 2000 de ture sau sub 2000 de ture mă cutremur în mașină,mă zbâlțaie, nu contează în ce treapta sunt. Am înțeles că ar putea fi de la cauciucuri,sa fi făcut gâlcă. Le am schiabat pe cele de pe fata,dar inca face,sa fie de la cele de pe spate? Sau alta problema? MENȚIONEZ CĂ VOLANUL NU MI BATE, doar mă mișcă pe mine că șofer și pasagerii în interior.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cauzele sunt multe, trebuia sa verifici toate 4 anvelopele de galme, te duceai la o vulcanizare, au aceia de acolo ochi formati pentru asta, cum s-ar zice sunt calificati!

Pe langa anvelopele uzate si alte lucruri pot influenta aceasta vibratie puternica si anume:
1. Roti incorect echilibrate, adica cu alte cuvinte nu s-a pus plumb suficient, deloc sau cum trebuie cand au fost schimbate anvelopele pe jante
2. Discuri ovalizate, astea sunt insotite de obicei cu batai in volan, nu cred ca este cazul la tine
3. Probleme cu rulmentii
4. Planetare, ax avariat, cardan etc
5. Jante strambe -usor de verificat cu ochiul liber daca ai jante de aliaj iar pentru verificare la milimetru mers la vulcanizare si testat jantele pe aparat
6. Probleme la motor

Pentru toate acestea iti recomand verificare pas cu pas in service auto autorizat RAR, nu la nea costel in garaj.

| darrio2007 a răspuns:

Inclin sa cred ca tot treapta de viteza este problema. Sau mergi la service sa-ti verifice tampoanele de fixare ale motorului pe șasiu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar putea fi de la motor. O bujie, o bobina, un EGR, un senzor...

| Staicu_Ionut_1994 a răspuns:

Cu toate că se întâmplă destul de rar, o mașină poate vibra din cauza motorului. Dacă acesta nu primeşte suficient aer, carburant sau aprinderea nu este suficient de bună (din cauza bujiilor), atunci el poate să meargă neregulat şi să transmită această vibraţie în toată maşina. Dacă simţi că motorul nu merge rotund, acceleraţia este slabă, motorul se îneacă peste anumite turaţii sau maşina merge bine o vreme după care începe să tremure, este foarte posibil ca vibraţiile să apară de la motor. Cel mai simplu este să verifici bujiile, filtrul de aer şi cel de carburant sau să mergi la un mecanic pentru un diagnostic clar.

O altă problemă majoră ce ar putea provoca vibrații ale mașinii ține de elementele caroseriei. Dacă una dintre punţi este chiar şi uşor deformată, atunci aceasta poate produce vibraţii în toată maşina. În acest caz, vibraţiile se intensifică odată cu creşterea vitezei de rulare. Astfel de probleme pot apărea în urma unui accident mai grav sau a unui şoc produs la rulare (groapă extrem de mare). Dacă axele vehiculului nu mai corespund din cauza îndoirii sau avarierii, acestea vor începe să producă vibrații. De aceea, este important să verifici la un service dacă există lovituri la una dintre punţi.