| Mariuuss a întrebat:

Salut, am un honda sky 2T, de vreo 3-4 zile ma dispera cu o problema,

deci :

porneste sta vreo 4-5 sec si moare, scot bujie e uda, scanteie are am incercat in multe feluri si are scateie, stau vreo 10 min, porneste si iar dp 4-5 sec moare
si tot asa! scanteie da daca scot bujia din chiuloasa si prin mai multe feluri, de exemplu, am pun in fisa un surub atingat un alt surub si dadea o scanteie mare. nu o da bine scanteie cand bag bujia in chiuloasa.

de alimentat se alimenteaza, eu de vreo 1 luna merg prin amestec!

ce poate avea, ma dispera problema asta! mentionez ca a fost curatat tot!

as fii foare recunascator!

Răspuns Câştigător
| dru1darius a răspuns:

Cumparati o bujie originala 15-20lei, ca o bujie de dacie nu iti va face scanteia care tio traba tie calumea, daca ii neagra nai aer destul, curata carburatorul si filtru de aer si regleaza carburatorul

14 răspunsuri:
| dru1darius a răspuns:

Bujia ce culoare ii?

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Pai e bujie de dacie laughing, mai dato unu de la service de pomana, si mai o am pe aia a lui si aia tot vai de ea, bujie e alba, si e neagra capu ala care intra in chiuloasa!

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Asta poate fii problema? altceva n-are ce sa mai fie?, sa zicem, se ineaca din cauza uleiului in benzina adica nu poate arde bujia, sau ori alta problema.

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

Nu are treaba asta, va fi motorul mai puturos si va scoate mai mult fum dar iti va tine mai mult setul

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

El inainte mergea pe pompa si nu aveam treaba, acu vreau sa-i iau pompa nouo cu totu!

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Ce bujie ma sfatuiesti sa-mi iau? originala?

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

NGK sunt foarte bune, multe scutere vin din fabrica cu ele, inclusev honda

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Ok mersi mult, deci problema sa fie din bujie si carburator?

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

Carburator si filtru in primul rand, bujia ii a2 problema

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Eu ma candeam la muzicuta, inainte sa faca figura asta, nu puteam sa ies din 40 km/h cand dadeam acceleratia mai mult nu se mai tura/accelera trebuie sa dau acceleratia la loc ca sa isi ia iar turatie...

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

Poate fi si muzicuta, eu am avut odata rupta, motorul pornea dar nu pleca, plus ca daca ii rupta muzicuta, ii o mare problema, traba desfacut motorul (setul), si curatat tot sa nu mai fie bucati din lamelele de la muzicuta ca iti zgarie cilindru

| Mariuuss explică (pentru dru1darius):

Deci curatat carb/filtru de aer, verificat muzicuta, si schimbat bujia. am sa contactez mecanicu.

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

Bafta

| dru1darius a răspuns (pentru Mariuuss):

Cumparati o bujie originala 15-20lei, ca o bujie de dacie nu iti va face scanteia care tio traba tie calumea, daca ii neagra nai aer destul, curata carburatorul si filtru de aer si regleaza carburatorul

| simiy a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare cu un ford mondeo, nu se oprea motorul numai cand incercam sa pornesc de pe loc. Am schimbat cutia aia in care intra fisele, fisele si bujiile, apoi a merss ok. Si eu asa vedeam ca are scantei bune cand incercam, altceva nu am, nu stiu ce sa zic