| iuli12ct882 a întrebat:

Salut, am un hyundai coupe din 2002 motor de 2000 cmc benzina si imi mananca ulei care sa fie problema?

2 răspunsuri:
| MariusA99999 a răspuns:

Trebuie sa-i schimbi segmentii.

| Iulian-Dorin_Movu_1995 a răspuns:

Sigur mananca si nu pierde? Verifica semeringul de la culbutori, mai cauta :
-semeringurile la supape imbatrinite ..coapte (una din cele mai frecvente cauze) datorate faptului ca motorul a functionat la temperaturi foarte mari. Motoarele care au avut probleme cu racirea si s-a mers mult timp.
-uleiul foarte subtire neadaptat la climatul in care se utilizeaza motorul
-uzura pronuntata in segmenti sau camasa pistonului(fum alb pana se incalzeste motorul)