| andrei002344 a întrebat:

Salut, am un jetta 1.9 tdi si tot am problema asta cu bateria ei, nu am pornit-o de doua saptamani si a murit deja (invarte dar nu apare nimic pe bord) nici claxon nimic. Faza e ca am mai patit asta si am schimbat bateria de 3 ori. Ce pot sa ii fac? Mersi

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Măsoară tensiunea pe baterie la ralanti, cât e?

| wildthing a răspuns:

Pai vezi ca poate nu incarca. Poate ai probleme cu alternatorul si mergi doar din baterie.

| GPA a răspuns:

Nu trebuie să o schimbi, o poți resuscita cu o altă baterie de rezervă, încărcată. Cred că ai o pereche de cabluri pentru transferul de curent de la bornele bateriei.
Am întâlnit o asemenea problemă la o Skoda Octavia, chiar la panoul de siguranțe. Nu știu care dintre ele, le poți măsura cu un multimetru și să verifici cât curent stoarce fiecare.