| kymco a întrebat:

, am un kymco people s 150 si am o problema cu partea electrica, mai exact incarcarea, atunci cand il pornesc si ii scot bateria, scuterul sta pornit dar atunci cand pun luminile sau apas claxonul se opreste motorul, sau daca e pusa bateria si merg cu faza scurta/lunga imi consuma tot curentul din baterie si se opreste in mers dand rateuri, ce problema ar putea avea?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Baterie slaba si / sau instalatie de incarcare defecta. Mai joaca-te si mai scoate bateria din mers si scapi de toate grijile si pui husa pe el.

| kymco explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Bateria e noua, are trei luni, m-am uitat la relul de incarcare si am vazut ca nu il are pe cel original ci cred ca unul obisnuit de scuter de 49 care mai e legat si la fire, oare sa aiba legatura chestia cu releul de incarcare de scuter mai mic pus pe unul mai mare?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru kymco):

Nu cred ca releul difera de la 50 la 150, face aceeasi treaba pe ambele motorizari. E posibil ca cel mult sa arate diferit daca sunt din ani de fabricatie diferiti sau poate de la producatori diferiti, caracteristicile cred ca sunt sunt aceleasi. Ca sa dai de cap cat de cat la problema iti trebuie un voltmetru sa masori incarcarea si daca e ok etapa 2 e sa verifici toate conexiunile electrice ale instalatiei. Daca nu ai macar un voltmetru sau nu stii nici sa-l folosesti eu discut despre nave spatiale cu un cofetar. Foarte posibil sa fie generatorul de curent sau releul dar daca face figuri doar cand si cand e mai greu de depistat. Chiar si un meserias ar recurge la metoda de schimbare a pieselor pe rand ca sa poata elimina defectul. Pentru ca zici ca uneori iti merge motorul dar iti usuca bateria farurile. Poate ca ai un scurt undeva pe instalatia de lumini. Pot fi si 2 cauze. Meserie nu te poate invata nimeni prin telepatie pe TPU, mai bine mergi la un electrician.