| mihai22222 a întrebat:

Salut am un logan cu motor de 1.500 și am citit pe net cum sa aflu cata motorina mai am în rezervor și îmi arata ca 5 L și nu s-a aprins martorul din bord la câți litri se aprinde sau trebuia sa se aprindă eu știu ca cu 5 l mai pot merge 70/80 km

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chestia aia e aproximativa, de obicei becul se parinde cam cand mai ai motorina/benzima pentru vreo 50-60 km. recomandabil ar fi cand se aprinde bacul sa bagi motorina sa nu traga pompa toate mizeriile de pe fundul rezervorului

| mihai22222 explică (pentru suntserios):

Tocmai mi s-a aprins astăzi si nu cred ca sa fii mers 1 km cu martorul aprins o sa merg sa i mai bag ceva motorina zilele astea va mulțumesc pentru sfaturi

5 răspunsuri:
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Subscriu la ce a spus suntserios.

| gr83dut a răspuns:

Becul se aprinde la atingerea pragului de rezerva de 5 l, insa sonda trimite informatia catre calculator in asa fel incat exista lacune de pana la 2 l la afisarea corecta a carburantului.De aceea ce poti lua de "buna" mai ales la Logan este ca din momentul in care s-a aprins becul mai ai max 5 l in rezervor si ca in 20-30 km ar trebui sa alimentezi urgent pentru a nu forta pompa de motorina. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| mihai22222 explică (pentru gr83dut):

Deci chestia aia ce am citit pe net nu e buna

| gr83dut a răspuns:

Ba da dar este orientativa nu are o acuratete asa cum crezi tu.ai in jur de 5 l in rezervor dar nu 5 litri fix. poti avea de la 5.5 l pana la 6 sau mai mult dar sonda sa iti arate 5. Nu trebuie sa mergi pe ideea ca acea functie a masinii este corecta 100 %. Doar pentru a-ti face o idee. Asta am incercat sa iti spun.