| RrobByy a întrebat:

Am un logan din 2004 benzina 1.4 si am doar 36.000 km nu i-am schimbat nimic decat ulei si benzina.La cati km se schimba cureaua de distributie? Conteaza si anul?

Răspuns Câştigător
| aLeXsNs a răspuns:

Cureaua de distributie se schimba regulat la 10.000 km sa nu ai pic de problema. Dar si la 15.000 sau 20.000 Depinde de posibilitatea ta.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cureaua, normal se schimbă cam la 60.000 Km, dar chiar dacă nu ai făcut kilometri respectivi, cureaua este de cauciuc și cu timpul se degradează.
Indicat ar fi, ca după 8 ani, să schimbi cam tot ce înseamnă cauciuc pe ea.

| RB26DETT a răspuns:

Ar trebui sa schimbi cureaua de distributie, s-ar putea sa vezi ceva crapaturi pe ea, daca vezi mici crapaturi, fisuri, du-te si o schimba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. bujiile trebuiau PANA in 30.000;
2. numai destepti vad pe aici. Cureaua de distributie NU se vede. Pentru a ajunge la ea trebuie sa desfaci cureaua de accesorii, capacul de la distributie, pompa de apa si abia apoi ajungi la ea.
Kitul de distributie de schimba la Dacia la maxim 60.000 km sau la maxim 4 ani, oricare din termene intervine primul! Kitul de distributie este format din rola intinzatoare si cureaua de distributie. In aceeasi km si intervald e timp trebuei schimbata si pompa de apa si antigelul ( oricum antigelul nu mai e bun dupa 9 ani ). Deci e bine cand le schimbi sa le schimbi pe toate. Oricum nu te mai tine inca 60.000 km pompa si te risti rau daca nu o schimbi si pe ea.
3. kitul de accesorii se schimba tot asa, adica cureaua de la accesorii si de la alternator. Pe astea le VEZI!
4. in atatia ani trebuia sa-i schimbi si uleiul din cutie si lichidul de frana si filtrul de polen, cat si uleiul de servo-directie.

| cristiiiiiii a răspuns:

Are deja 8 ani ar fi bine ca la 40.000 sa o schimbi

| XtremeX a răspuns:

60.000-70.000 k/km se schimba de obicei, cel putin eu la amea asa o schimb.

| ady4ever a răspuns:

Eu o schimb anual de fapt nu fac mai mult de 10000 de km pe an

| ady4ever a răspuns:

Scuze 100000