| Neag_Vasile_1956 a întrebat:

Am un mb c220cdi w203 si ar cam trebui schimbate amortizoarele pe fata. masina are 210 mii km si le are originale dar sau cam dus. Pentru drumurile noastre din Romania ce marca ati recomanda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un w202 cu schimbator automat si nu il menajez.
Am cam un an de cand am schimbat amortizoarele pe fata.
Alea originale se lasau prea mult cand puneam frana.
Si cum spuneam cu 60 de euro/buc am gasit boge noi noute.
Le-am schimbat singur ca ma grabeam sa plec, dar nu se merita.
La mecanic mai dadeam 25 de euro.
Si cele pe gaz sunt comode nu jucarie.

http://www.autokarma.ro/......1/10221/32

Monroe este ceva mai ieftin.

| Neag_Vasile_1956 explică (pentru anonim_4396):

MS. pentru raspus. Masina are toate reviziile si ce s-a mai schimbat pe la ea facute la MIDAS si intreb se merita sa merg pe mana lor sa pun Monroe cu 550 amandoua cu manopera cu tot sau nu se merita si atunci sa ma orientez spre boge sau sachs ca fac si astea fata la drumurile din Romania?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Suspensie pe gaz?

| Neag_Vasile_1956 explică (pentru mgtow):

Nu stiu

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza marca, conteaza sa fie de calitate in raport cu pretul. Cu cat e mai scump cu atat e mai bun, daca le aduce din strainatate sunt mai fiabile numai din China sa nu fie.

| Neag_Vasile_1956 explică (pentru mgtow):

Aici in Spania mai mergeam cu ele cel putin 20 mii dar vin in Romania si mecanicul de aici mi-a sugerat ca dupa ce ma intor din Romania ar cam trebui schimbate. el zicea ceva de monroe

| mgtow a răspuns (pentru Neag_Vasile_1956):

Sa stii ca mai fac smecherii mecanicii astia ca scoata bani in plus, tu mergi cu masina asa cum o ai iar cand simti ceva ciudat atunci o duci la reparat explicand anomalia care o are. La atelierul unde lucrasem eu era un mos care tot schimba muncitorii pe banda rulanta si masinile se intorceau la el pentru ca nu repara bine, etc. Nu ma asteptam ca spaniolii sa fie muncitori ca astia din tara daca nu dai ceva lucreaza rau. La lenea lor multe se mai intampla, e criza intelegem asta dar trebuie sa strangem curelusa in ziua de azi, apropo din ce oras din Spania esti? Ai putea sa ma recomanzi la un patron ca sofer pe autotren - camion, autobuz? Sa merg cu un sofer pentru ca vreau sa mai acumulez vechime in domeniu. Am 23 de ani B BE C CE D DE, atestat marfa + persoane, card tahograf. Noroc.

| Neag_Vasile_1956 explică (pentru mgtow):

Din pacate nu pot sa te ajut ca nu lucrez ca sofer si nici nu cunosc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune sachs pe gaz sau boge este cam acelasi lucru.
Costa cam 270ron/buc

| Neag_Vasile_1956 explică (pentru anonim_4396):

Pe gaz am inteles ca sant bune pentru sosele bune, oricum nu ma pricep care ar fi diferenta intre ele gaz sau ulei, idea ca astea Monroe zicea ca ma coste 550 euro. la banii astia e buna marca asta sau exista alta si mai buna?