| Singe a întrebat:

Salut! Am un Mercedes W204 c200 cdi (2.2 diesel) 136 de cai si vreau sa schimb antigelul ca imi apare in bord (check coolant level), am gasit antigel original dar nu stiu cat sa iau, cat incape in rezervorul de antigel

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi-e lene sa deschid programele de specialitate.
Antigelul se schimba la 2-5 ani, in rest se completeaza, daca arata ok.
Cel mai bine ar fi sa apelezi la un mecanic, sa vada daca ai pierderi, sau senzor defect. Sistemul de racire e critic, nu ar trebui sa te ocupi de el la nivel amatorial.
O masina buna nu pierde antigel, nu aprinde acel bec in bord.