| Teodor_Gabriel_1999 a întrebat:

Salut TPU, am un Mercedes w204 c200 cdi break 2.2 an 2007, și îmi apare in bord Service B due, de la ce poate sa fie?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ii faci revizie. Ai depășit timpul sau Nr de km de la ultima revizie.

| helpforyou a răspuns:

Te anunta ca trebuie sa mergi la service. Sunt tipurile de servisare.

| UserRo10 a răspuns:

La mercedes fiecare etapa de revizie are cate o litera si astfel serviceul Mercedes stie exact ce operatiuni sa efectueze fara a uita vreun element. Setviceul B spune asa
B SERVICE

- Verificați inserțiile ștergătoarelor de parbriz și întrețineți sistemul de spălare a parbrizului (Înlocuirea inserțiilor ștergătoarelor suplimentare*).
- Inspectați și rotiți anvelopele, înregistrați adâncimea benzii de rulare și corectați presiunea în anvelope. (Echilibrul roților suplimentar*).
-exclude AMG, modelele sport, SLK și vehiculele
cu roţi eşalonate
- Schimbarea uleiului de motor și înlocuirea filtrului de ulei
- Include ulei sintetic Mobil 1
- Serviciu de lubrifiere
- Include balamale capota, cilindri de blocare, percutor
plăci, șine de trapă și completați toate lichidele
- Verificarea sistemului de racire
- Include nivel de protectie antigel, furtunuri si
cleme
- Inspecția frânei
- Include verificarea grosimii tamponului și a stării
discuri, fluide și linii
- Verificați filtrul de praf de încălzire și ventilație, înlocuiți dacă este necesar. (Înlocuire suplimentară*. Prețurile filtrului de praf variază în funcție de model)
- Verificarea funcțiilor
- Include lămpi de avertizare, faruri, exterior
lumini, centuri de siguranta, stergator si spalator de parbriz
- Inspectați și lubrifiați legătura clapetei de accelerație
- Verificați și curățați filtrul de aer
- Resetați contorul sistemului de service flexibil
- Verificați articulațiile sferice axului față; verificați jocul direcției și ambreiajul servodirecției; și nivelurile diferențialelor din spate
- Verificați starea curelei Poly V
- Verificați sistemul de pornire și încărcare și întreținerea bateriei
- Inspectați agentul frigorific pentru controlul climatizării

| Junniorrr a răspuns:

"Service B" este un mesaj care indica faptul ca este necesar sa se efectueze o revizie a masinii dumneavoastra Mercedes. Acest mesaj apare dupa un anumit numar de kilometri sau dupa un anumit interval de timp, in functie de recomandarile producatorului pentru intretinerea masinii.

Revizia "Service B" include in general verificari si schimbari la nivelul uleiului si al filtrelor, precum si verificari si eventuale reparatii la sistemele de franare, suspensie, iluminare si alte componente importante ale masinii. Este recomandat sa programati o revizie la un service autorizat Mercedes pentru a va asigura ca masina este in siguranta si performanta optima.