| Messi_Nutu_1994 a întrebat:

Am un opel astra f cu un singur injector(monopunct) si nu porneste problema e ca nu vine benzina si raman avarile aprinse incontinuu chiar daca sunt stinse din buton si se aude tacanit in dreapta jos in stalpu din dreapta si nu vine benzina la furtunul de alimentare. Are pompa de benzina in rezervor?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am gasit manual pentru masina dar se pare ca la tine problema tine de partea electrica.
"De foarte multe ori in ultima perioada merge ce merge si brusc nu mai porneste. Bagi cheia, invarti si nimic! Liniste si pace. Impinsa masina porneste imediat." Daca ar fi din senzorul de turatie nu mai porneste nici impinsa, cel mai sigur de vina este contactul, cind dai la automat se ia tensiunea care alimenteaza aprinderea. Poti verifica in felul urmator, pune un bec unul din cosumatorii alimentati prin contact si dai la automat, daca se stinge de vina este contactul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, are pompa de benzina in rezervor. Rabateaza bancheta, si in timp ce un prieten pune contactul, asculta atent daca se aude pompa pornind. Scoate un furtunas de benzina ce ajunge la motor, si roaga tot asa un prieten sa puna contactul, ar trebui sa tasneasca benzina in cel mult cateva secunde.
Avariile nu au legatura cu cealalta problema, probabil s-a stricat un releu (unul de comanda, sau cel de semnalizare), sau ar putea fi si butonul de avarii defect, ori inchiderea centralizata/alarma, daca ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezactiveaza-i alarma si o sa porneasca.