| Bangu123 a întrebat:

Am un opel astra g 1.7 2001 si nu trece de 120 km /h, aveti idee de la ce ar putea fi?

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Are limitator de viteză. Această opțiune poate fi dezactivată. Cred că vei fi ajutat la un service auto.
Ar trebui să te înregistrezi pe forumul Opel România.

| Bangu123 explică (pentru anonimg):

Da

,dar masina are turbina reparata..ar putea fii si asta?

| anonimg a răspuns (pentru Bangu123):

Din nefericire mai mult nu ma pricep la masini -decat notiuni elementare.
Mergi cu ea la un service, si scoate-o mai des pe autostrada, ca poate a fost invatata numai pe oras.

| Începătorul988 a răspuns:

1. Turbina.
2. Cutia
3. Limitare din soft.
Una din trei.

| Bangu123 explică (pentru Începătorul988):

Turbina ma gandesc ca e

| Bangu123 explică (pentru Începătorul988):

Turbina ma gandesc ca daca era turbina trebuia sa scoata fum dar masina asta nu scoate gram de fum.

| nelyjoly a răspuns:

Verifica daca lucreaza vacumul de la egr. Posibil sa fie sparta membrana de la vacum.

| Daniel09857 a răspuns:

Am avut și eu problema asta, exact la un Astra g, 1.7 break dar din 2003, deci mie îmi era și frica sa trec de 125 km/h, sti și tu ca sta cam prea turat și sunetul e mare, dar o data am vrut sa văd cu cât merge și se plafona la 130, nu mai trăgea și scotea fum, pana la urma am aflat ca a fost o problema cu turbina

| Bangu123 explică (pentru Daniel09857):

Asa imi face si mie, la 120 se simte un gol asa, si dupa nu mai trage deloc..am fost cu ea la Bucuresti ..sa dus undeva la 150 dar foarte greu..si nu scoate gram de fum

| Începătorul988 a răspuns (pentru Bangu123):

Inseamna ca atât poate. happy e motor de 1.7, are peste 15ani, si-a luat forja in timpul asta

| Bangu123 explică (pentru Începătorul988):

Da vad ca a inceput sa scoata fum..si turbina e plina de ulei.

| fis a răspuns:

Turbina, reglajul turbinei, vacul electrovalve, pot fi multe ce spui tu pare ca ar da in limp mode (face presiune prea mare si iti opreste alimentarea), debimetru (nu masoara cum trebuie), ceva furtun spart (pierde presiune, in mod normal scoate fum)

| Bangu123 explică (pentru fis):

Da,a inceput sa scoata