| idontknow222 a întrebat:

Salut, am un Opel astra g și de curând mi s-a topit firul rosu de la alimentarea casetofonului, știe cineva cum as putea face sa anulez firul rosu și casetofonul sa meargă doar pe firul galben? Sau e periculos sa fac asa ceva?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un electrician auto stie, tu crezi ca firele alea sunt puse aiurea acolo? Fiecare fir are rolul lui, tu daca anulezi firul roșu stii tu ce tensiune era? Sau crezi ca faci experimente, o sa ia foc masina, dar din ce motiv a luat foc sa topit firul roșu stii? Sigur si casetofonul e defect, un scurt in casetofon a condus la topirea firului, deoarece prin acel fir a intrat o supra sarcină de curent, mai mare decat putea suporta, bucura te ca a fost doar atit, ca sa topit un fir, ca putea lua foc mașina, de la un scurt circuit, adica daca firul era mai gros ținea dar ardea masina exploda. Ai avut noroc, du o la servis sa i inlocuiasca firul si sa i ti repare scurt circuitul, sigur va trebuii inlocuit casetofonul sau cd ul ce ave ai tu in masină.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar masina mai merge? Sau numai casetofonul s-a defectat?

| AlexandruSEV a răspuns:

In general improvizatiile sunt periculoase.

| 07gabriel07 a răspuns:

Tu trebuie sa schimbi firul, sau sa faci un byypass de unde inca e bun firul desigur asta implica desdacerea unor componente din tabloul de bord dar nu ai ce face. nu ai cum sa il faci sa mearga far plus (firul rosu)