| CosminAkew a întrebat:

Salut.
Am un Opel Corsa C motor 1.4 benzina.
Si de curand am observat ca atunci cand se incalzeste motorul trage greu, apa se duce la 95 grade cam asa si trage intrerupt cand apas acceleratia...si la pornire miroase a benzina si iese un fum alb.
Cativa mi-au spus ca ar putea fi de la injectoare...
Oare ce ar putea avea?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica lichidul de racire si uleiul, daca uleiul are culoarea schimbata atunci se amesteca cele doua si e garnitura de chiuloasa, camasa crapata, chiuloasa crapata sau mai rar dar posibil fisura a blocului motor

| CosminAkew explică (pentru anonim_4396):

Uleiul nu are nici o alta culoare
Stiu ca daca era chiuloasa trebuia sa fiu ceva maroniu la ulei parca
Cand am cumparat-o, mi-a spus vanzatorul ca a schimbat garniura de chiuloasa, si vasul de expansiune cred ca nu a fost curatat are putin ulei
Dar la ulei nu este antigel sau ceva, am verificat