| jocker007 a întrebat:

Salut.Am un Opel corsa si s-a aprins un martor în bord galben, e o mașină cu o cheie pe ea. De la ce sa fie?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici vorba de chei si imobilizator, nu e nuci despre pornire si nu e nici o avertizare privitoare la revizii. E o cheie de mecanic, nu o cheie de descuiat uși.
Acest martor indica o defecțiune care necesita prezentarea masinii in service, permitand rularea pe termen scurt, in regim de avarie (vei vedea ca motorul are mai putina vlaga si turațiile limitate).
Pentru identificarea erorii poți încerca testul agrafa sau testul pseudoagrafa (zis zi testul pedala). Găsești detalii pe clubopel.com.

| mgtow a răspuns:

Trebe sa-i faci reviziile generale.

| Krax256 a răspuns:

Acest martor iti indica faptul ca imobilizatorul electronic sau o anumita componenta a sistemului de pornire nu functioneaza corespunzator. S-ar putea ca de vina sa fie cheia, moment in care fie apelezi la rezerva, fie iti faci o alta cheie.

| jocker007 explică (pentru Krax256):

Mulțumesc pentru răspuns am încercat și cu copia si cu cealaltă nu dispare. nu stiu daca ambele is copii așa am cumpărător

| Krax256 a răspuns (pentru jocker007):

Atunci du-te la un mecanic sa-ti citeasca computerul de bord si sa despisteze cauza erorii. Citirea costa intre 30 si 50 de lei.

| Denila123 a răspuns (pentru Krax256):

Cheia, nu se afla in mașină, asta e martori.