| andrei08009897 a întrebat:

am un opel corsa si se aprinde al doilea martor din bord, e galben si se aprinde cam la durata de 40-50 de minute merse cu masina.

Răspuns Câştigător
| nelyjoly a răspuns:

Becul galben se aprinde de regula atunci cand ECU sesizeaza o eroare pe care o memoreaza. Poate fi sonda lambda asa cum poate fi aproape oricve altceva, legat insa doar de instalatia electrica. Daca acel bec se aprinde doar ocazional nu trebuie sa te alarmezi, poate fi un contact imperfect. In cazul in care ramane aprins poti citi acea eroare cu ajutorul unui tester.