| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, am un opel zafira 1. 9cdti 125cai, merge sa-i modific puterea la 150cai schimbandu-i softul din computerul de bord? Exista vreun risc?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Poti sigur, doar ca nu stiu daca intra softul original, sau unul tuning.
Motoarele sunt identice (injectoare, turbina).
Am zis ca nu stiu daca se poate instala softul original, pentru ca Opelul de 150cp cu care 'ma dau' eu, de exemplu, are buton Sport, care 'dezleaga' cei 150 cp. Cu butonul sport ne-apasat, merge cat alea de 120cp.
Ce-i drept, pe masina aia a fost si un soft clasic, cum ai tu acum, de ~120cp, si tot era diferenta intre mersul cu Sport activat, si fara, deci s-ar putea sa-ti mearga softul original de 150cp, chiar daca nu ai acel buton.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Exista riscul sa crape.

| bogdan12321132231 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Alte motoare de 1.9 de, la, opel au 150 de cai.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Bine spus alte motoare. Motorul tau a fost proiectat asa tocmai fiindca asa functioneaza optim, nu ca sa nu te distrezi tu.

| lonewulf a răspuns:

Salut! Tu ai 1. 9CDTI cod motor Z19DT, cel de 120 de cai, nu 125. Cel de 150 de cai are codul Z19DTH. Practic e acelasi motor, dar ar tau are 8 valve -nu 16 (1 admisie una evacuare pe cilndru). Da, se poate tuna de catre EDS si dus la 160 de CP, si 380 de NM. Practic nu iti vei mai recunoaste masina cu asa cuplu monstru. Inmagineaza-ti ca o masina pe benzina de 125 de cai nu trece de 175 NM -deci practic tractiune dubla! SI fara a se considera reclama, mai multe aici: http://www.serviceopel.ro/chiptuning/0/0/0

Si nu, nu se strica nimic. Cat despre consum, s-ar putea chiar sa scada daca pastrezi stilul de mers.