| Dawaker a întrebat:

Salut, am un opel zafira 2003 motor 2.0 turbo disel si mi se aprinde semnul de pe pozele de mai jos dupa 700-800m, masina scade din turatie si dupa nu mai dispare pana nu opresc motorul, am fost cu ea la un tester si mi s-a spus ca conexiunea intre un fir de la un senzor spre calculator nu merge. Am fost la electrician si am controlat toate firele si toti senzorii si sunt ok, dau fundita.

POZE: https://imgur.com/a/stean0m

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Citeste eroarea, si vezi singur despre ce senzor e vorba.
Cumpara o interfata din asta: https://www.emag.ro/......DC0ZF7BBM/
Si vei putea citi (si reseta) singur eroarea, apoi vei afla de pe internet exact ce senzor are intreruperi, sau de la ce vine problema.
La Opel generatia aia (si urmatoarea), exista probleme cu senzorul pedalei de acceleratie, care te lasa brusc in drum, exact cum ai explicat. Se poate inlocui, sau unii le-au desfacut si reconditionat (se pun niste pini in scurt, din ce am auzit).