| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU!
Am o problema la mașină.
Imi arata pe tester"senzor presiune turbo coerenta intre presiune turbo si atmosfera".
Masina are momente cand o pornesc si nu trage..nu intra turbo. Daca opresc motorul si il pornesc atunci isi revine dar imi face asta destul de des.
Azi am schimbat senzorul de presiune si tot asa face nu si-a revenit.
Imi puteti da un sfat?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

...du-te la un mecanic? Unul care stie ce face.
Eroarea de corelare a valorilor poate aparea si din cauza traseului turbo-admisie.
Senzorul MAP se mai si curata.

| mariusinho998 a răspuns:

Uita-te pe traseul de la intercooler sa nu ai ceva fisuri sau sa scape aer pe la coliere. Asta ar putea fi o chestie. Se aud ceva zgomote la accelerari? Ca si cum ar scapa aer?